Nów Księżyca w Wadze to czas wartości i równowagi

Nów Księżyca w Wadze

Jak co dwa tygodnie, piszemy do Ciebie dzieląc się następną dawką księżycowych inspiracji!

Już w piątek 16 października nastąpi kolejny, w tym bezkresnym cyklu natury

NÓW KSIĘŻYCA W WADZE

Księżycowe nowie, jak sama nazwa wskazuje, zwiastują nowe początki. To czas refleksji nad wizją przyszłości. A także nad tym, co wydarzyło się przy okazji minionego cyklu i jaką rolę odegrało w naszej codzienności. Ponieważ nowy początek wcale nie musi oznaczać rzucania jednej rzeczy w celu rozpoczęcia czegoś zupełnie innego, palenia mostów, zamykania drzwi na cztery spusty, a już na pewno nie oznacza ucieczki przed problemami.

Tak na marginesie… Na samym dole posta czekają dwie niespodzianki 🙂 Jedna dotyczy naszej Szkoły Jogi, a druga czegoś dla miłośników Księżyca 🙂

I standardowo w czwartek 15 października widzimy się na MEDYTACJI LIVE!

Księżycowe medytacje standardowo odbywają się za darmo na fanpage’u Natalii, Simplife.pl, zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie.

Medytacja Facebook >>>

Medytacja Instagram >>>

Nowy początek może być rozumiany jako wkroczenie w kolejny etap pewnego nieskończonego procesu. Wszystko to, co kiedyś miało miejsce, niezależnie, czy ten bieg wydarzeń interpretujemy jako „pozytywny” lub „negatywny” w pewnym stopniu determinuje naszą teraźniejszość. Nie bylibyśmy w tym miejscu, tu i teraz, gdyby nie lekcje z przeszłości. Doświadczenia, które przecież kiedyś, również lawirowały jedynie w sferze planów, czy wspomnianej wizji przyszłości.

Ale czy do końca jesteśmy tylko sumą naszych przeszłych doświadczeń?

Odpowiedź brzmi: nie.

Psychiatra, dr Walter Nieves, trafnie tłumaczy ten proces:

„[…]Nieustająco przekształcamy i dokonujemy korekt naszej pamięci co do przeszłych wydarzeń i poprzez to przekształcamy naszą relacje z obecną chwilą i oczekiwaniami co do przyszłości. Możemy z pełnym usprawiedliwieniem powiedzieć, że jesteśmy determinowani w tym samym stopniu przez to, czego oczekujemy od przyszłości jak i przez subiektywne poczucie swojej przyszłości.

[…]Obiektywny świat testowalnych faktów i liczb jest tylko małą częścią świata ludzkiego doświadczenia. Praca ludzkiego umysłu jest dużo bardziej kreatywna, a poprzez to nie tak bardzo stosuje ona zasady, aby odkryć i poznać rzeczywistość, ale raczej formułuje narracje, które scalają nasze percepcje w czasie.

[…]Nasze tworzenie narracji, tak jak pamięć, nie jest ustalone raz na zawsze i nie podąża za zestawem ustalonych reguł.”

Wielką krzywdą dla naszej wartości byłoby mówić, że jesteśmy jedynie sumą doświadczeń, czy oddechów. Myślę, że do tego rachunku należy dodać jeszcze pierwiastek z kreatywność, czy innych umiejętności ludzkiego umysłu.

A równanie lepiej jest zostawić otwarte, możliwe do modyfikacji i nie śpieszyć się z jego rozwiązaniem. Niestety, w tym przypadku nie znajdziemy wyniku podanego na końcu książki 😉

Wracając do tematu…

…Obecny nów ma miejsce w dyplomatycznym i prospołecznym znaku Wagi. Ona z matematyczną precyzją trafnie określa obszary naszego życia najpilniej wymagające duchowej ingerencji, zrównoważenia.

Potrzebujące zielonego światła, szansy na ten słynny „nowy początek”, czy jak kto woli „fresh start”. Szczególnie jeśli chodzi o określanie kierunku zmian, znaczenia relacji z innymi ludźmi, zdolności dostrzeżenia siebie w drugim człowieku, umiejętności dokonywania wyborów, odpuszczania. A także przyzwolenia na przeżywanie pomijanych w masowych przekazach, nie bardzo medialnych uczuciach smutku, czy melancholii.

Waga jest jednym z atrybutów greckiej bogini Temidy, piastunki sprawiedliwości, prawa i harmonii. W większości obecnych wydarzeń jako alegoria równowagi będzie ona stanowić klucz do wyjścia z tego księżycowego bałaganu.

Zamiast walki, promujmy komunikację, zamiast cwaniactwa – przyzwoitość, zamiast agresji – dyplomację, zamiast kłamstw i kłamstewek – prawdę, zamiast pomijania faktów – transparentność itd. 

Szukajmy przeciwwagi balansującej pomiędzy kontrastami. Zło dobrem zwyciężaj mawiają 😉 Będzie to znacznie skuteczniejszym zabiegiem w rozproszeniu niekontrolowanego wylewu dram, aferek, zakrzywionej rzeczywistości i codziennej rewii próżności. A tych przecież, w głębi duszy, każdy z nas ma już po dziurki w nosie.

Podczas październikowego nowiu Księżyca, z pomocą mądrej kierującej się, porzuconymi gdzieś pomiędzy Instagramem, a Tik Tokiem, wartościami Wagi, zagwarantujmy sobie spokój i harmonię.

Resztę spraw niepotrzebnych zostawmy w cieniu, tam gdzie ich miejsce.

Z3 , czyli Zmiany, Zmiany, Zmiany

Pomimo, że każdy nowiu może być postrzegane jako symbol nowych początków, powietrzna energia znaku Wagi sprawia, że ten nowiu jest szczególnie silnym okresem zmian.

Nie wiem jak u Was, ale dzisiaj wieje taki wiatr, że to chyba prawdziwy „Wind of Change” jako ukłon w stronę żywiołu Wagi 😉

No ten nów Księżyca w Wadze musi coś przywiać, albo rozwiać.

Zmiana nie w każdej kategorii myślowej jest dobra, ale zmiana wyrywa nas z objęć letargu i apatii. Czasami zamiast zachęcać, po prostu bezczelnie narzuca nam swoje rozwiązania, co nie każdemu się podoba. Choć najczęściej są one lepsze, na początku mogą być stresujące, kosztowne, a nawet momentami paraliżujące.

W przypadku zmiany najważniejsze jest to, jak na nią zareagujemy.

A, że jesteśmy istotami zdolnymi do uczenia, z każdą kolejną zmianą, będziemy na nią lepiej reagować, z czasem nawet w logarytmicznym tempie 😉 dlatego Z3.

Gotowi czy nie, zmiany dzieją się na naszych oczach. A zatem, przy okazji obecnego nowiu spróbujmy je dostrzec w każdym detalu. Być może warto jest odkurzyć stare albumy ze zdjęciami? Wyciągnąć odtwarzać video z piwnicy, by obejrzeć film nagrany na VHS? 😉

Obudźmy pokłady wyobraźni, by dostrzec zmiany dziejące się obok i w środku.

Zmiana uczy nas umiejętności adaptacyjnych, elastycznego podejścia do rzeczywistości. Pomaga rozwinąć odporność tylko wtedy, gdy rozumiemy naszą własną zdolność do rozwoju i przyjmowania kolejnych doświadczeń. Uczyni nas pokory i studzi ego, ponieważ jest trenerem odpowiedniego reagowania na niewygodne informacje zwrotne z uśmiechem 🙂

R2 równa się Równowaga pomnożona przez Relacje

Zrównoważona relacja to zdrowa relacja.

Pamiętaj, że pomiędzy relacją i zgodą na wszystko  nie stawia się znaku równości – w rzeczywistości może być zupełnie przeciwnie. Nów w wadze podkreśla istotę gotowości na niezgodę. Bo zrównoważona relacja nie jest wolna od konfliktów. Konflikt może pomóc w przywróceniu równowagi poprzez wyrzucenie na zewnątrz zduszonych emocji lub może stanowić miejsce wymiany różnych punktów widzenia.

W relacjach wygospodarujmy nieco przestrzeni na dyskusję – nie  na kłótnie, które prowadzą do nikąd. Debatujmy z szacunkiem, nawet, gdy ostatecznie nie dojdziemy do pełnego zrozumienia. Nie musimy stanowić z nikim jedności, ale warto słuchać, by usłyszeć siebie nawzajem.

Konfrontujmy nasze potrzeby, pragnienia i pomysły. Stawiajmy pytania: 

 • Co jest ważne w tej relacji? 
 • Dokąd ona zmierza? 
 • Co w niej cenię, a co chcę zmienić? 
 • Czy czuję się w niej tak, jak chcę się czuć?

Obok wagi, Temida w swojej dłoni dzierży miecz, który wbrew pozorom nie stanowi broni podziału ani wykluczenia. Rolą Miecza Temidy jest odkrywanie prawdy poprzez wyznaczenie granic i manifestowanie swojego ja w relacjach z innymi. Wykonanie cięcia tym konkretnym narzędziem nie ma na celu izolowania nas od społeczeństwa, czy dewaluacji pewnych ludzi (przypominam, że relacje to też te „niewygodne” osoby).

Wyznaczać granice to kochać siebie i jednocześnie poważać innych. Granice są formą komunikacji. Są niezbędne i korzystne dla każdej relacji.A jeśli druga strona nie akceptuje Twoich granic, warto wówczas przeprowadzić dogłębny audyt tej konkretnej więzi…

Być może już przy okazji następnej pełni?

Ona oświetli wszystko.

K2 to sztuka Kochania razy sztuka Kompromisu

I to wszystko w imię miłości!  Ale co dokładnie oznacza miłość? Czy u każdego budzi te same obrazy?

Wystosowaliśmy już jej najlepsze definicje, zbadaliśmy mechanizmy biologiczne, chemiczne i psychologiczne, przedstawiliśmy ją w sztuce, w filozoficznych rozważaniach, czy nawet w matematycznych formułach!

A jednak miłość wciąż pozostaje tajemnicą 🙂

Nów Księżyca w Wadze chce zbliżyć nas do tej zagadki. Chce, abyśmy sami, intymnie, nie na pokaz, nauczyli się przeżywać jej różne formy i kształty, pamiętając o zachowaniu balansu. Balansu, pomiędzy tym, co wkładamy do relacji okraszonej miłością, oraz tym, co z niej czerpiemy. 

„Proporcje dawania i brania w miłości zmieniają się stale w przeciągu życia ludzkiego, przeważając to w jedną, to w drugą stronę. Już Balzac powiedział, że w miłości zawsze jest ten, który całuje, i ten, który jest całowany.”

– Michalina Wisłocka, Sztuka Kochania

W tym miejscu zadajmy sobie kolejne pytania, np.

 • Jak dużo jestem w stanie zainwestować w miłość?
 • Czy jest ona moim celem, czy drogą do celu?
 • Czy umiem w ogóle powiedzieć, czym dla mnie jest miłość?
 • Jak chcę ją przeżywać? 
 • Czy daje mi ona szczęście? 
 • Czy mój obraz miłości zmienił się na przestrzeni lat? 
 • Jestem zdolny_a do kompromisów?

+ 'Cause it’s like you’re my mirror

Modnym stwierdzeniem ostatnio stało się stwierdzenie, że to ludzie ogrywające główne role w naszym życiu prawdziwie odzwierciedlają to, kim jesteśmy i gdzie obecnie się znajdujemy. A konflikty międzyludzkie są odbiciem wewnętrznej niezgody. Przywiązując się do tego stwierdzenia, bardzo łatwo wpaść w kolejne sidła schematów.

Stanowczo wolimy stwierdzenie, że każdy, kogo spotykamy, jest, nie lustrem, a nauczycielem. Z pozdrowieniami i i życzeniami dla naszych Nauczycieli z okazji Ich dzisiejszego Święta 🙂

Nauczycielem, który daje konkretną lekcję, który ocenia, bo, chcąc nie chcąc, podlegamy ocenom całe życie i sami też oceniamy innych. Właśnie teraz wyłania się kolejna księżycowa lekcja od nowiu w Wadze, lekcja uważności i świadomości. O tym, że tak samo, jak ten napotkany człowiek będący naszym nieświadomym nauczycielem, którym może obudzić w nas pasję i to, co najlepsze, albo nieświadomie podciąć skrzydła, tak samo my też jesteśmy tym nauczycielem na czyjejś drodze.

Stąd kolejna refleksja o przechylającej się szali z jednej strony na drugą, co ją przeciąży? Wyładowania frustracji i gniewu na innej osobie, leczenie swoich kompleksów kosztem relacji, czy zupełnie na odwrót?

+ Melancholia na nów w pełni

Chwilowa melancholia serwowana z okazji jesiennej pluchy połączonej z nowiową aurą, w ramach zrównoważenia emocjonalnego, to dobra rzecz. Przypomina nam o tym, jakich lekcji lepiej już nie powielać, zachęca do chwilowej redukcji biegu.

To moment zwrócenia uwagi w kierunku tego, co obecnie posiadamy, ponieważ wiemy, że nic nie może trwać wiecznie. Dopóki idziemy do przodu, nawet w slow-motion i nie zaczynamy poddawać się jej zbyt długo i często, może się okazać, że jest ona kolejnym narzędziem do doceniania teraźniejszości w naszej kolekcji.

Jak pisał Victor Hugo:

„Melancholia to szczęście bycia smutnym.”

Obecny nów Księżyca w Wadze jest czasem poszukiwania równowagi pomiędzy dawaniem i braniem z szali sprawiedliwości. Jest tryumfem uczciwości, przyzwoitości oraz szczerości, a są to cechy szlachetne, które zbyt często zdarza nam się bagatelizować.

Nów Księżyca w Wadze to cenna lekcja, nie tylko na Dzień Nauczyciela 😉

Poniżej obiecane newsy idealne na nów Księżyca!

Ajurweda na jesień
Kliknij w baner, by dowiedzieć się więcej na temat Szkoły Jogi

Do niedzieli 18 października trwa promocja na dołączenie do Szkoły Jogi!

Podczas zakupu subskrypcji w polu na kod rabatowy wpisz hasło:

AJURWEDA23

i korzystaj z 23% tańszego abonamentu, który możesz wykupić na:

1 miesiąc, 3 miesiące lub 6 miesięcy,

a następnie przedłużyć do woli, lub zrezygnować 🙂

Na platformie, oprócz ponad 100 filmów instruktażowych, jogowych, medytacyjnych i wykładowych w kilku wyzwaniach, znajdują się TYGODNIOWE WEGE JADŁOSPISY będące wsparciem dla holistycznego rozwoju

Ach, a od przyszłego tygodnia na platformie ruszamy z zupełnie nowym wyzwaniem!

Jego temat brzmi oczywiście: AJURWEDA NA JESIEŃ

Ale o tym więcej już po 18 pażdziernika w Szkole Jogi 🙂

Kliknij w baner, by sprawdzić kalendarze

Nowa edycja limitowanych kalendarzy na 2021 rok z fazami Księżyca jest już dostępna w przedsprzedaży w naszym sklepie!

A Wy dowiadujecie się o tym pierwsi 🙂

Zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce w limitowanej ilości. Jedyne w swoim rodzaju ozdobne plakaty w 4 wersjach graficznych na najwyższej jakości ECO papierze czekają w przedsprzedażowej cenie!

Plakat będzie wartościowym prezentem dla joginki, dzikiej, spirytualnej kobiety i każdego, kto chce mieć świadomość aktualnej fazy księżyca. Jest również idealnym podarkiem dla tych, którzy pracują z ludźmi i ludzką naturą.

Więcej na www.simplife.shop >>>

Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.