Międzynarodowy Dzień Jogi: 21 czerwca jogini świętują!

Obchodzony 21 czerwca Międzynarodowy Dzień Jogi jest świętem sprawności fizycznej i duchowej, którą joga wniosła na światową scenę. Ludzie ze wszystkich grup wiekowych, religii, narodowości i środowisk społecznych tego dnia świętować będą we wspólnym celu. Ponieważ joga jest dostępna dla wszystkich!

Temat tegorocznej edycji brzmi: Joga w domu i joga z rodziną

Czyli znajdujesz się w idealnym miejscu 🙂

Sprawdź jak to wszystko się zaczęło i co możesz zrobić, by Dzień Jogi był symboliczny i wyjątkowy.

Dzień Jogi: historia

Sama joga jest praktyką fizyczną, umysłową i duchową, która narodziła się w prastarych Indiach około 6000 lat temu. Przez wieki ewoluowała, dojrzewała i rozwijała się, stając się nie tylko praktyką fizyczną, ale rozbudowaną filozofią. W XIX wieku joga zwróciła uwagę Zachodu, który zaczął interesować się dotychczas nieznaną, ale pociągającą kulturą Wschodu. Wkrótce Swami Vivekananda, pierwszy hinduski nauczyciel, który aktywnie propagował jogę wśród zachodniej publiczności, odbył tournée po Europie i Stanach Zjednoczonych dając początek globalnej erze jogi.

Choć jej popularność nie słabnie i coraz częściej bywa ona kojarzona jedynie z kolejną formą aktywności, należy pamiętać, że joga jako całość to złożony system, filozofia i styl życia w jednym. Premier Indii, Narendra Modi, 27 września 2014 r. zaproponował, aby po ponad sześciu tysiącach lat istnienia jogi wreszcie ustanowić jej oficjalne Międzynarodowe Święto. W swoim przemówieniu podczas otwarcia 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, powiedział:

„Joga jest nieocenionym darem naszej starożytnej tradycji. Joga ucieleśnia jedność umysłu i ciała, myśli i działania … To holistyczne podejście, niezwykle cenne dla naszego zdrowia oraz samopoczucia. Joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne – jest ona drogą do odkrycia poczucia jedności z samym sobą, światem oraz naturą.”

Podczas przemówienia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, ambasador Indii Asoke Kumar Mukerji przedstawił rezolucję o ustanowieniu 21 czerwca Międzynarodowym Dniem Jogi. Tego symbolicznego dnia, po raz pierwszy w 2015 roku, prawie 36 000 osób, w tym premier Modi i wiele innych znanych osobistości z całego świata zgromadziło się w New Delhi, by wykonać historyczną 35-minutową sesję 21 asan (pozycji) w ramach pierwszego Dnia Jogi.

Od tego czasu, data 21 czerwca stanowi rokroczny ukłon w stronę joginów z całej kuli ziemskiej. Ogólnym celem tego święta jest podniesienie globalnej świadomości na temat wielowymiarowych korzyści płynących z praktyki jogi, nie tylko na poziomie fizycznym. Bo #jogatoniefitness 🙂

Dzień Jogi

Dlaczego 21 czerwca jest idealną datą na Dzień Jogi?

W całej historii ludzie z różnych kultur, kontynentów i religii obchodzili zimowe i letnie przesilenia, a także równonoce wiosenne i jesienne. Te 4 niebiańskie wydarzenia wyznaczają początek i koniec cykli oraz zachęcają nas do połączenia się z rytmem natury, do intuicyjnej wędrówki za zmieniającą się energią pór roku.

Można śmiało stwierdzić, że 21 czerwca jest wielkim, wielowymiarowym świętem w świecie joginów. Tego dnia Słońce, które jest jedną z wiodących energii w tym systemie, odbywa swoją najdłuższą podróż nad widnokręgiem. Natura dała nam najbardziej słoneczny czas w roku, czas przesilenia letniego, a człowiek ustanawiając Międzynarodowy Dzień Jogi stworzył symbol, wspaniałą szansę na ponowne nawiązanie kontaktu z naturą.

Przesilenie letnie to idealny moment na uhonorowanie ścieżki, którą podążasz. To czas refleksji nad swoimi dotychczasowymi osiągnięciami i chwila na ustalenie dalszego kierunku drogi. Przesileniu może towarzyszyć poczucie podwyższonej energii witalnej, gdyż doświadczając najdłuższego dnia w roku – wypełniasz się większą ilością światła słonecznego, niż kiedykolwiek wcześniej.

Dzień Jogi

Świętuj z Jogą w Domu

Nawet jeśli nigdy w życiu nie próbowałeś jogi, nie oznacza to, że nie powinieneś świętować tego dnia. Nie ma złego sposobu na rozpoczęcie swojej niesamowitej przygody ma macie.

Niezależnie od wieku, płci, sprawności, czy umiejętności, jako uniwersalny system, joga jest gwarantem pozytywnych zmian na wielu płaszczyznach. Pomogła ona i nadal pomaga milionom ludzi na całym świecie w osiągnięciu wewnętrznego spokoju i poprawie jakości życia.

A jeśli nie uważasz się za osobę szczególnie sprawną – nie martw się! Celebruj ten dzień razem z nami, bez konieczności stawania na głowie.

Sprawdź nasze propozycje na jogę w domu 21 czerwca:

Powitajmy wspólnie Słońce >>>

Stańmy razem pierwszy raz na macie >>>

Pomedytujmy w intencji dobrego dnia >>>

Dzień Jogi

Niech Dzień Jogi będzie prawdziwie słoneczny!

Jedna odpowiedź

  1. Kilka lat temu miałam przyjemność zetknąć się z jogą, chodziłam na zajęcia przez kilka miesięcy, a później wróciłam do fittnessu. Wszystko ma swoje miejsce i swój czas, wtedy nie byłam gotowa na taką filozofię życia, na taki rozwój duchowy. Teraz jestem gotowa i niesamowicie zauroczona!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.